    Infineon Technologies FF225R17ME7B11BPSA1
    Part No.:
    FF225R17ME7B11BPSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    Module
    Description:
    ECONODUAL3 MODULE WITH TRENCHSTO
    Shipping
    Inventory:9
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    EconoDUAL™ 3, TRENCHSTOP™
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Configuration:
    Half Bridge
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1700 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    225 A
    Power - Max:
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.85V @ 15V, 225A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    5 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    22.9 nF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 175°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order FF225R17ME7B11BPSA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FF225R17ME7B11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FF225R17ME7B11BPSA1?
    Image FF225R17ME7B11BPSA1
    Part Number FF225R17ME7B11BPSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series EconoDUAL™ 3, TRENCHSTOP™
    Package/Case Module
    Packaging Tray
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Half Bridge
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 225 A
    Power - Max -
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.85V @ 15V, 225A
    Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 22.9 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor Yes
    Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)