    Infineon Technologies DDB6U50N16W1RPBPSA1
    Part No.:
    DDB6U50N16W1RPBPSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    Module
    Description:
    LOW POWER EASY AG-EASY1B-711
    Shipping
    Inventory:27
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Configuration:
    Single Chopper
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    50 A
    Power - Max:
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.5V @ 15V, 50A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    6.2 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    11.1 nF @ 25 V
    Input:
    Three Phase Bridge Rectifier
    NTC Thermistor:
    No
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 175°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    AG-EASY1B
    1. How to order DDB6U50N16W1RPBPSA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the DDB6U50N16W1RPBPSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DDB6U50N16W1RPBPSA1?
    Image DDB6U50N16W1RPBPSA1
    Part Number DDB6U50N16W1RPBPSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series -
    Package/Case Module
    Packaging Tray
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Single Chopper
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 50 A
    Power - Max -
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.5V @ 15V, 50A
    Current - Collector Cutoff (Max) 6.2 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 11.1 nF @ 25 V
    Input Three Phase Bridge Rectifier
    NTC Thermistor No
    Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)