    Infineon Technologies BSC072N04LDATMA1
    Part No.:
    BSC072N04LDATMA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    FET, MOSFET Arrays
    Package:
    8-PowerVDFN
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBSC072N04LDATMA1.pdf
    Description:
    MOSFET 2N-CH 40V 20A 8TDSON
    Shipping
    Inventory:637
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    OptiMOS™ T2
    Package/Case:
    8-PowerVDFN
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Technology:
    MOSFET (Metal Oxide)
    Configuration:
    2 N-Channel (Dual)
    FET Feature:
    Logic Level Gate
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    40V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    20A (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    7.2mOhm @ 17A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    2.2V @ 30µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    52nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    3990pF @ 20V
    Power - Max:
    65W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    PG-TDSON-8-4
    1. How to order BSC072N04LDATMA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the BSC072N04LDATMA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BSC072N04LDATMA1?
    Image BSC072N04LDATMA1
    Part Number BSC072N04LDATMA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series OptiMOS™ T2
    Package/Case 8-PowerVDFN
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Configuration 2 N-Channel (Dual)
    FET Feature Logic Level Gate
    Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.2mOhm @ 17A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 30µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 52nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3990pF @ 20V
    Power - Max 65W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)