    Infineon Technologies AUIRGP50B60PD1E
    Part No.:
    AUIRGP50B60PD1E
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAUIRGP50B60PD1E.pdf
    Description:
    IGBT 600V 75A 390W TO247AD
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    NPT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    75 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    150 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.85V @ 15V, 50A
    Power - Max:
    390 W
    Switching Energy:
    255µJ (on), 375µJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    205 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    30ns/130ns
    Test Condition:
    390V, 33A, 3.3Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    42 ns
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247AD
    1. How to order AUIRGP50B60PD1E on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the AUIRGP50B60PD1E price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AUIRGP50B60PD1E?
    Image AUIRGP50B60PD1E
    Part Number AUIRGP50B60PD1E
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series -
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    IGBT Type NPT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 75 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 150 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.85V @ 15V, 50A
    Power - Max 390 W
    Switching Energy 255µJ (on), 375µJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 205 nC
    Td (on/off) @ 25°C 30ns/130ns
    Test Condition 390V, 33A, 3.3Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) 42 ns
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)