    IDEC RY2S-UDC12V
    Part No.:
    RY2S-UDC12V
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRY2S-UDC12V.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 12V
    Shipping
    Inventory:10
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    RY
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Socketable
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    3 A
    Switching Voltage:
    240VAC, 30VDC - Max
    Load - Max Switching:
    720VA, 90W
    Coil Current:
    64 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    Plug In
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    9.6 VDC
    Must Release Voltage:
    1.2 VDC
    Operate Time:
    20 ms
    Release Time:
    20 ms
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 55°C
    Contact Material:
    Silver (Ag), Gold (Au)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order RY2S-UDC12V on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RY2S-UDC12V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RY2S-UDC12V?
    Image RY2S-UDC24V RY2S-UAC120V RY2S-ULDC24V RY2S-UDC12V RY2S-UAC24V
    Part Number RY2S-UDC24V RY2S-UAC120V RY2S-ULDC24V RY2S-UDC12V RY2S-UAC24V
    Manufacturer IDEC IDEC IDEC IDEC IDEC
    Series RY RY RY RY RY
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Socketable Socketable Socketable Socketable Socketable
    Coil Voltage 24VDC 120VAC 24VDC 12VDC 24VAC
    Contact Form DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 3 A 3 A 3 A 3 A 3 A
    Switching Voltage 240VAC, 30VDC - Max 240VAC, 30VDC - Max 240VAC, 30VDC - Max 240VAC, 30VDC - Max 240VAC, 30VDC - Max
    Load - Max Switching 720VA, 90W 720VA, 90W 720VA, 90W 720VA, 90W 720VA, 90W
    Coil Current 32 mA 7.5 mA 32 mA 64 mA 37 mA
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Features - - Lighted Indicator - -
    Termination Style Plug In Plug In Plug In Plug In Plug In
    Seal Rating - - - - -
    Coil Insulation - - - - -
    Must Operate Voltage 19.2 VDC 96 VAC 19.2 VDC 9.6 VDC 19.2 VAC
    Must Release Voltage 2.4 VDC 36 VAC 2.4 VDC 1.2 VDC 7.2 VAC
    Operate Time 20 ms 20 ms 20 ms 20 ms 20 ms
    Release Time 20 ms 20 ms 20 ms 20 ms 20 ms
    Operating Temperature -25°C ~ 55°C -25°C ~ 55°C -25°C ~ 55°C -25°C ~ 55°C -25°C ~ 55°C