    IDEC RR3PA-ULAC120V
    Part No.:
    RR3PA-ULAC120V
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRR3PA-ULAC120V.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
    Shipping
    Inventory:42
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    RR
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Socketable
    Coil Voltage:
    120VAC
    Contact Form:
    3PDT (3 Form C)
    Contact Rating (Current):
    10 A
    Switching Voltage:
    240VAC, 30VDC - Max
    Load - Max Switching:
    2400VA, 300W
    Coil Current:
    20.5 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Lighted Indicator
    Termination Style:
    Plug In, 11 Pin (Octal)
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    96 VAC
    Must Release Voltage:
    36 VAC
    Operate Time:
    25 ms
    Release Time:
    25 ms
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 40°C
    Contact Material:
    Silver (Ag)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order RR3PA-ULAC120V on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RR3PA-ULAC120V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RR3PA-ULAC120V?
    Image RR3PA-UAC120V RR3PA-ULAC120V RR3PA-ULAC50V RR3PA-ULAC6V RR3PA-UDC48V
    Part Number RR3PA-UAC120V RR3PA-ULAC120V RR3PA-ULAC50V RR3PA-ULAC6V RR3PA-UDC48V
    Manufacturer IDEC IDEC IDEC IDEC IDEC
    Series RR RR RR RR RR
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Socketable Socketable Socketable Socketable Socketable
    Coil Voltage 120VAC 120VAC 50VAC 6VAC 48VDC
    Contact Form 3PDT (3 Form C) 3PDT (3 Form C) 3PDT (3 Form C) 3PDT (3 Form C) 3PDT (3 Form C)
    Contact Rating (Current) 10 A 10 A 10 A 10 A 10 A
    Switching Voltage 240VAC, 30VDC - Max 240VAC, 30VDC - Max 240VAC, 30VDC - Max 240VAC, 30VDC - Max 240VAC, 30VDC - Max
    Load - Max Switching 2400VA, 300W 2400VA, 300W 2400VA, 300W 2400VA, 300W 2400VA, 300W
    Coil Current 20.5 mA 20.5 mA 50 mA 420 mA 30 mA
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Features - Lighted Indicator Lighted Indicator Lighted Indicator -
    Termination Style Plug In, 11 Pin (Octal) Plug In, 11 Pin (Octal) Plug In, 11 Pin (Octal) Plug In, 11 Pin (Octal) Plug In, 11 Pin (Octal)
    Seal Rating - - - - -
    Coil Insulation - - - - -
    Must Operate Voltage 96 VAC 96 VAC 40 VAC 4.8 VAC 38.4 VDC
    Must Release Voltage 36 VAC 36 VAC 15 VAC 1.8 VAC 4.8 VDC
    Operate Time 25 ms 25 ms 25 ms 25 ms 25 ms
    Release Time 25 ms 25 ms 25 ms 25 ms 25 ms
    Operating Temperature -25°C ~ 40°C -25°C ~ 40°C -25°C ~ 40°C -25°C ~ 40°C -25°C ~ 40°C