    IDEC RH4V2-UDC24V
    Part No.:
    RH4V2-UDC24V
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRH4V2-UDC24V.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
    Shipping
    Inventory:320
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    RH
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Form:
    4PDT (4 Form C)
    Contact Rating (Current):
    10 A
    Switching Voltage:
    120VAC, 28VDC - Max
    Load - Max Switching:
    1200VA, 280W
    Coil Current:
    62 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    19.2 VDC
    Must Release Voltage:
    2.4 VDC
    Operate Time:
    25 ms
    Release Time:
    25 ms
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C
    Contact Material:
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order RH4V2-UDC24V on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RH4V2-UDC24V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RH4V2-UDC24V?
    Image RH4V2-UDC24V RH4V2-UDC48V RH4V2-UDC12V RH4V2-UDC6V RH4V2-UAC120V
    Part Number RH4V2-UDC24V RH4V2-UDC48V RH4V2-UDC12V RH4V2-UDC6V RH4V2-UAC120V
    Manufacturer IDEC IDEC IDEC IDEC IDEC
    Series RH RH RH RH RH
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Coil Voltage 24VDC 48VDC 12VDC 6VDC 120VAC
    Contact Form 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C)
    Contact Rating (Current) 10 A 10 A 10 A 10 A 10 A
    Switching Voltage 120VAC, 28VDC - Max 240VAC, 30VDC - Max 240VAC, 30VDC - Max 240VAC, 30VDC - Max 240VAC, 30VDC - Max
    Load - Max Switching 1200VA, 280W 2400VA, 300W 2400VA, 300W 2400VA, 300W 2400VA, 300W
    Coil Current 62 mA 31 mA 125 mA 250 mA 16.5 mA
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Features - - - - -
    Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
    Seal Rating - - - - -
    Coil Insulation - - - - -
    Must Operate Voltage 19.2 VDC 38.4 VDC 9.6 VDC 4.8 VDC 96 VAC
    Must Release Voltage 2.4 VDC 4.8 VDC 1.2 VDC 0.6 VDC 36 VAC
    Operate Time 25 ms 25 ms 25 ms 25 ms 25 ms
    Release Time 25 ms 25 ms 25 ms 25 ms 25 ms
    Operating Temperature -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C