    IDEC RH4B-ULCDC24V
    Part No.:
    RH4B-ULCDC24V
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRH4B-ULCDC24V.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
    Shipping
    Inventory:20
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    RH
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Socketable
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Form:
    4PDT (4 Form C)
    Contact Rating (Current):
    10 A
    Switching Voltage:
    120VAC, 28VDC - Max
    Load - Max Switching:
    1200VA, 280W
    Coil Current:
    62 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Lighted Indicator, Test Button
    Termination Style:
    Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    19.2 VDC
    Must Release Voltage:
    2.4 VDC
    Operate Time:
    25 ms
    Release Time:
    25 ms
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C
    Contact Material:
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order RH4B-ULCDC24V on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RH4B-ULCDC24V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RH4B-ULCDC24V?
    Image RH4B-UDC24V RH4B-UAC24V RH4B-ULDC24V RH4B-ULAC120V RH4B-ULCDC24V
    Part Number RH4B-UDC24V RH4B-UAC24V RH4B-ULDC24V RH4B-ULAC120V RH4B-ULCDC24V
    Manufacturer IDEC IDEC IDEC IDEC IDEC
    Series RH RH RH RH RH
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Socketable Socketable Socketable Socketable Socketable
    Coil Voltage 24VDC 24VAC 24VDC 120VAC 24VDC
    Contact Form 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C)
    Contact Rating (Current) 10 A 10 A 10 A 10 A 10 A
    Switching Voltage 120VAC, 28VDC - Max 120VAC, 28VDC - Max 120VAC, 28VDC - Max 120VAC, 28VDC - Max 120VAC, 28VDC - Max
    Load - Max Switching 1200VA, 280W 1200VA, 280W 1200VA, 280W 1200VA, 280W 1200VA, 280W
    Coil Current 62 mA 83 mA 62 mA 16.5 mA 62 mA
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Features - - Lighted Indicator Lighted Indicator Lighted Indicator, Test Button
    Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Seal Rating - - - - -
    Coil Insulation - - - - -
    Must Operate Voltage 19.2 VDC 19.2 VAC 19.2 VDC 96 VAC 19.2 VDC
    Must Release Voltage 2.4 VDC 7.2 VAC 2.4 VDC 36 VAC 2.4 VDC
    Operate Time 25 ms 25 ms 25 ms 25 ms 25 ms
    Release Time 25 ms 25 ms 25 ms 25 ms 25 ms
    Operating Temperature -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C