    IDEC RH3B-UAC120V
    Part No.:
    RH3B-UAC120V
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRH3B-UAC120V.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
    Shipping
    Inventory:16
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    RH
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Socketable
    Coil Voltage:
    120VAC
    Contact Form:
    3PDT (3 Form C)
    Contact Rating (Current):
    10 A
    Switching Voltage:
    120VAC, 30VDC - Max
    Load - Max Switching:
    1200VA, 300W
    Coil Current:
    14.2 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    96 VAC
    Must Release Voltage:
    36 VAC
    Operate Time:
    25 ms
    Release Time:
    25 ms
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C
    Contact Material:
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order RH3B-UAC120V on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RH3B-UAC120V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RH3B-UAC120V?
    Image RH3B-ULAC24V RH3B-UDC24V RH3B-UAC120V RH3B-ULDC24V RH3B-ULAC120V
    Part Number RH3B-ULAC24V RH3B-UDC24V RH3B-UAC120V RH3B-ULDC24V RH3B-ULAC120V
    Manufacturer IDEC IDEC IDEC IDEC IDEC
    Series RH RH RH RH RH
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Socketable Socketable Socketable Socketable Socketable
    Coil Voltage 24VAC 24VDC 120VAC 24VDC 120VAC
    Contact Form 3PDT (3 Form C) 3PDT (3 Form C) 3PDT (3 Form C) 3PDT (3 Form C) 3PDT (3 Form C)
    Contact Rating (Current) 10 A 10 A 10 A 10 A 10 A
    Switching Voltage 120VAC, 30VDC - Max 120VAC, 30VDC - Max 120VAC, 30VDC - Max 120VAC, 30VDC - Max 120VAC, 30VDC - Max
    Load - Max Switching 1200VA, 300W 1200VA, 300W 1200VA, 300W 1200VA, 300W 1200VA, 300W
    Coil Current 70 mA 60 mA 14.2 mA 60 mA 14.2 mA
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Features Lighted Indicator - - Lighted Indicator Lighted Indicator
    Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Seal Rating - - - - -
    Coil Insulation - - - - -
    Must Operate Voltage 19.2 VAC 19.2 VDC 96 VAC 19.2 VDC 96 VAC
    Must Release Voltage 7.2 VAC 2.4 VDC 36 VAC 2.4 VDC 36 VAC
    Operate Time 25 ms 25 ms 25 ms 25 ms 25 ms
    Release Time 25 ms 25 ms 25 ms 25 ms 25 ms
    Operating Temperature -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C