    IDEC RH2V2-UDC48V
    Part No.:
    RH2V2-UDC48V
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRH2V2-UDC48V.pdf
    Description:
    RELAY PCB DPDT 10A 48VDC
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    RH
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    48VDC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    10 A
    Switching Voltage:
    240VAC, 30VDC - Max
    Load - Max Switching:
    2400VA, 300W
    Coil Current:
    18.8 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    38.4 VDC
    Must Release Voltage:
    4.8 VDC
    Operate Time:
    20 ms
    Release Time:
    20 ms
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 40°C
    Contact Material:
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order RH2V2-UDC48V on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RH2V2-UDC48V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RH2V2-UDC48V?
    Image RH2V2-UDC24V RH2V2-UDC12V RH2V2-UAC110-120V RH2V2-UDC100-110V RH2V2-UDC48V
    Part Number RH2V2-UDC24V RH2V2-UDC12V RH2V2-UAC110-120V RH2V2-UDC100-110V RH2V2-UDC48V
    Manufacturer IDEC IDEC IDEC IDEC IDEC
    Series RH RH RH RH RH
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Coil Voltage 24VDC 12VDC 120VAC 110VDC 48VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 10 A 10 A 10 A 10 A 10 A
    Switching Voltage 240VAC, 30VDC - Max 240VAC, 30VDC - Max 240VAC, 30VDC - Max 240VAC, 30VDC - Max 240VAC, 30VDC - Max
    Load - Max Switching 2400VA, 300W 2400VA, 300W 2400VA, 300W 2400VA, 300W 2400VA, 300W
    Coil Current 37 mA 75 mA 9.2 mA 9 mA 18.8 mA
    Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
    Features - - - - -
    Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
    Seal Rating - - - - -
    Coil Insulation - - - - -
    Must Operate Voltage 19.2 VDC 9.6 VDC 96 VAC 88 VDC 38.4 VDC
    Must Release Voltage 2.4 VDC 1.2 VDC 36 VAC 11 VDC 4.8 VDC
    Operate Time 20 ms 20 ms 20 ms 20 ms 20 ms
    Release Time 20 ms 20 ms 20 ms 20 ms 20 ms
    Operating Temperature -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C -25°C ~ 40°C