    Hirose Electric Co Ltd FH28D-28S-0.5SH(05)
    Part No.:
    FH28D-28S-0.5SH(05)
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFH28D-28S-0.5SH(05).pdf
    Description:
    CONN FFC BOTTOM 28POS 0.5MM R/A
    Shipping
    Inventory:968
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    FH28
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Flat Flex Type:
    FFC, FPC
    Mounting Type:
    Surface Mount, Right Angle
    Connector/Contact Type:
    Contacts, Bottom
    Number of Positions:
    28
    Pitch:
    0.020" (0.50mm)
    Termination:
    Solder
    FFC, FCB Thickness:
    0.30mm
    Height Above Board:
    0.100" (2.54mm)
    Locking Feature:
    Rotary Lock
    Cable End Type:
    Tabbed
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Contact Finish:
    Gold
    Housing Material:
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
    Actuator Material:
    Features:
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Voltage Rating:
    50V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    1. How to order FH28D-28S-0.5SH(05) on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FH28D-28S-0.5SH(05) price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FH28D-28S-0.5SH(05)?
    Series FH28 FH28 FH28 FH28 FH28
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Flat Flex Type FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC
    Number of Positions 20 28 30 50 20
    Pitch 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
    Termination Solder Solder Solder Solder Solder
    FFC, FCB Thickness 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm
    Height Above Board 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
    Locking Feature Rotary Lock Rotary Lock Rotary Lock Rotary Lock Rotary Lock
    Cable End Type Tabbed Tabbed Tabbed Tabbed Tabbed
    Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
    Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
    Voltage Rating 50V 50V 50V 50V 50V
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C