    Harris Corporation V510LC40A
    Part No.:
    V510LC40A
    Manufacturer:
    Harris Corporation
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 14mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV510LC40A.pdf
    Description:
    VARISTOR 820V 4.5KA DISC 14MM
    Manufacturer:
    Harris Corporation
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Series:
    LC
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    510 V
    Maximum DC Volts:
    675 V
    Varistor Voltage (Min):
    738 V
    Varistor Voltage (Typ):
    820 V
    Varistor Voltage (Max):
    902 V
    Current - Surge:
    4.5 kA
    Energy:
    110J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    250 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V510LC40A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V510LC40A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V510LC40A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of V510LC40A.
    Image V510LC40A
    Part Number V510LC40A
    Manufacturer Harris Corporation
    Package / Case Disc 14mm
    Series LC
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 510 V
    Maximum DC Volts 675 V
    Varistor Voltage (Min) 738 V
    Varistor Voltage (Typ) 820 V
    Varistor Voltage (Max) 902 V
    Current - Surge 4.5 kA
    Energy 110J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 250 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)