    GeneSiC Semiconductor MBRH15040RL
    Part No.:
    MBRH15040RL
    Manufacturer:
    GeneSiC Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    D-67
    Description:
    DIODE SCHOTTKY REV 40V 150A D-67
    Manufacturer:
    GeneSiC Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    D-67
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    Schottky, Reverse Polarity
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    40 V
    Current - Average Rectified (Io):
    150A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    600 mV @ 150 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    5 mA @ 40 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    Operating Temperature - Junction:
    1. How to order MBRH15040RL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MBRH15040RL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MBRH15040RL?
    Image MBRH15040RL
    Part Number MBRH15040RL
    Manufacturer GeneSiC Semiconductor
    Series -
    Package/Case D-67
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Technology Schottky, Reverse Polarity
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
    Current - Average Rectified (Io) 150A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 150 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 40 V