    GeneSiC Semiconductor MBR80100
    Part No.:
    MBR80100
    Manufacturer:
    GeneSiC Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    DO-203AB, DO-5, Stud
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMBR80100.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 100V 80A DO5
    Manufacturer:
    GeneSiC Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    DO-203AB, DO-5, Stud
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io):
    80A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    840 mV @ 80 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    1 mA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis, Stud Mount
    Supplier Device Package:
    DO-5
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    1. How to order MBR80100 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MBR80100 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MBR80100?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBR80100.
    7.How to contact us to get technical supports, such as MBR80100 pin diagram, MBR80100 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MBR80100 MBR80100R
    Part Number MBR80100 MBR80100R
    Manufacturer GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor
    Series - -
    Package/Case DO-203AB, DO-5, Stud DO-203AB, DO-5, Stud
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Technology Schottky Schottky, Reverse Polarity
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V
    Current - Average Rectified (Io) 80A 80A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 840 mV @ 80 A 840 mV @ 80 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 100 V 5 mA @ 20 V
    Capacitance @ Vr, F - -
    Grade - -
    Qualification - -
    Mounting Type Chassis, Stud Mount Chassis, Stud Mount
    Supplier Device Package DO-5 DO-5
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C