    GeneSiC Semiconductor GC15MPS12-247
    Part No.:
    GC15MPS12-247
    Manufacturer:
    GeneSiC Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-247-2
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGC15MPS12-247.pdf
    Description:
    DIODE SIL CARB 1.2KV 75A TO247-2
    Manufacturer:
    GeneSiC Semiconductor
    Series:
    SiC Schottky MPS™
    Package/Case:
    TO-247-2
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    SiC (Silicon Carbide) Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1200 V
    Current - Average Rectified (Io):
    75A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.8 V @ 15 A
    Speed:
    No Recovery Time > 500mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    0 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    14 µA @ 1200 V
    Capacitance @ Vr, F:
    1089pF @ 1V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    1. How to order GC15MPS12-247 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GC15MPS12-247 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GC15MPS12-247?
    Image GC15MPS12-220 GC15MPS12-247
    Part Number GC15MPS12-220 GC15MPS12-247
    Manufacturer GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor
    Series SiC Schottky MPS™ SiC Schottky MPS™
    Package/Case TO-220-2 TO-247-2
    Packaging Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete
    Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky SiC (Silicon Carbide) Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V 1200 V
    Current - Average Rectified (Io) 82A 75A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 15 A 1.8 V @ 15 A
    Speed No Recovery Time > 500mA (Io) No Recovery Time > 500mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 0 ns 0 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 14 µA @ 1200 V 14 µA @ 1200 V
    Capacitance @ Vr, F 1089pF @ 1V, 1MHz 1089pF @ 1V, 1MHz
    Grade - -
    Qualification - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Supplier Device Package TO-220-2 TO-247-2
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C