    GeneSiC Semiconductor FR12BR02
    Part No.:
    FR12BR02
    Manufacturer:
    GeneSiC Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    DO-203AA, DO-4, Stud
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFR12BR02.pdf
    Description:
    DIODE GEN PURP REV 100V 12A DO4
    Manufacturer:
    GeneSiC Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    DO-203AA, DO-4, Stud
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Standard, Reverse Polarity
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io):
    12A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    800 mV @ 12 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    200 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    25 µA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis, Stud Mount
    Supplier Device Package:
    DO-4
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 150°C
    1. How to order FR12BR02 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FR12BR02 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FR12BR02?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FR12BR02.
    7.How to contact us to get technical supports, such as FR12BR02 pin diagram, FR12BR02 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image FR12BR02
    Part Number FR12BR02
    Manufacturer GeneSiC Semiconductor
    Series -
    Package/Case DO-203AA, DO-4, Stud
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Technology Standard, Reverse Polarity
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
    Current - Average Rectified (Io) 12A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800 mV @ 12 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 200 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F -
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Chassis, Stud Mount
    Supplier Device Package DO-4
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C