    GeneSiC Semiconductor 150KR100A
    Part No.:
    150KR100A
    Manufacturer:
    GeneSiC Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    DO-205AA, DO-8, Stud
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited150KR100A.pdf
    Description:
    DIODE GP REV 1KV 150A DO205AA
    Manufacturer:
    GeneSiC Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    DO-205AA, DO-8, Stud
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Standard, Reverse Polarity
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1000 V
    Current - Average Rectified (Io):
    150A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.33 V @ 150 A
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    24 mA @ 1000 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis, Stud Mount
    Supplier Device Package:
    DO-205AA (DO-8)
    Operating Temperature - Junction:
    -40°C ~ 200°C
    1. How to order 150KR100A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 150KR100A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 150KR100A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 150KR100A.
    Image 150KR100A
    Part Number 150KR100A
    Manufacturer GeneSiC Semiconductor
    Series -
    Package/Case DO-205AA, DO-8, Stud
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Technology Standard, Reverse Polarity
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000 V
    Current - Average Rectified (Io) 150A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.33 V @ 150 A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 24 mA @ 1000 V
    Capacitance @ Vr, F -
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Chassis, Stud Mount
    Supplier Device Package DO-205AA (DO-8)
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 200°C