    GCT FFC3B07-10-T
    Part No.:
    FFC3B07-10-T
    Manufacturer:
    GCT
    Category:
    FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFFC3B07-10-T.pdf
    Description:
    CONN FFC FPC BOTTOM 10POS 1MM RA
    Manufacturer:
    GCT
    Series:
    FFC3B07
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Flat Flex Type:
    FFC, FPC
    Mounting Type:
    Surface Mount, Right Angle
    Connector/Contact Type:
    Contacts, Bottom
    Number of Positions:
    10
    Pitch:
    0.039" (1.00mm)
    Termination:
    Solder
    FFC, FCB Thickness:
    0.30mm
    Height Above Board:
    0.098" (2.50mm)
    Locking Feature:
    Slide Lock
    Cable End Type:
    Tapered
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Contact Finish:
    Tin
    Housing Material:
    Thermoplastic
    Actuator Material:
    Thermoplastic
    Features:
    Solder Retention
    Voltage Rating:
    50V
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 85°C
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    1. How to order FFC3B07-10-T on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FFC3B07-10-T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FFC3B07-10-T?
    Image FFC3B07-04-T FFC3B07-06-T FFC3B07-08-T FFC3B07-10-T FFC3B07-12-T
    Part Number FFC3B07-04-T FFC3B07-06-T FFC3B07-08-T FFC3B07-10-T FFC3B07-12-T
    Manufacturer GCT GCT GCT GCT GCT
    Series FFC3B07 FFC3B07 FFC3B07 FFC3B07 FFC3B07
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Flat Flex Type FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC
    Number of Positions 4 6 8 10 12
    Pitch 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)
    Termination Solder Solder Solder Solder Solder
    FFC, FCB Thickness 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm
    Height Above Board 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)
    Locking Feature Slide Lock Slide Lock Slide Lock Slide Lock Slide Lock
    Cable End Type Tapered Tapered Tapered Tapered Tapered
    Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
    Contact Finish Tin Tin Tin Tin Tin
    Housing Material Thermoplastic Thermoplastic Thermoplastic Thermoplastic Thermoplastic
    Actuator Material Thermoplastic Thermoplastic Thermoplastic Thermoplastic Thermoplastic
    Features Solder Retention Solder Retention Solder Retention Solder Retention Solder Retention
    Voltage Rating 50V 50V 50V 50V 50V
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C