    Ferroxcube ROD4/15-4B1-D
    Part No.:
    ROD4/15-4B1-D
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedROD4/15-4B1-D.pdf
    Description:
    FERRITE CORE ROD
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    ROD
    Supplier Device Package:
    ROD 4 x 15
    Material:
    Diameter:
    0.157" (4.00mm)
    Inductance Factor (Al):
    Tolerance:
    Gap:
    Effective Permeability (µe):
    Initial Permeability (µi):
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    Effective Length (le) mm:
    Effective Area (Ae) mm²:
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    Finish:
    Uncoated
    Height:
    Length:
    0.591" (15.00mm)
    Width:
    1. How to order ROD4/15-4B1-D on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the ROD4/15-4B1-D price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ROD4/15-4B1-D?
    Image ROD4/15-3C90-D ROD4/25-3S3 ROD4/25-3C90-D ROD4/25-3B1-D ROD4/15-4B1-D
    Part Number ROD4/15-3C90-D ROD4/25-3S3 ROD4/25-3C90-D ROD4/25-3B1-D ROD4/15-4B1-D
    Manufacturer Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Core Type ROD - ROD ROD ROD
    Supplier Device Package ROD 4 x 15 - ROD 4 x 25 ROD 4 x 25 ROD 4 x 15
    Material 3C90 - 3C90 3B1 -
    Diameter 0.157" (4.00mm) - 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm)
    Tolerance - - - - -
    Gap - - - Ungapped -
    Finish Uncoated - Uncoated Uncoated Uncoated
    Height - - - - -
    Length 0.591" (15.00mm) - 0.984" (25.00mm) 0.984" (25.00mm) 0.591" (15.00mm)