    Ferroxcube PM50/39-3C94
    Part No.:
    PM50/39-3C94
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedPM50/39-3C94.pdf
    Description:
    FERRITE CORE PM 3C94 2PC SET
    Shipping
    Inventory:198
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    PM
    Supplier Device Package:
    PM 50 x 39
    Material:
    3C94
    Diameter:
    1.969" (50.00mm)
    Inductance Factor (Al):
    Tolerance:
    Gap:
    Effective Permeability (µe):
    Initial Permeability (µi):
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    Effective Length (le) mm:
    Effective Area (Ae) mm²:
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    Finish:
    Uncoated
    Height:
    1.535" (39.00mm)
    Length:
    Width:
    1. How to order PM50/39-3C94 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the PM50/39-3C94 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PM50/39-3C94?
    Image PM50/39-3C94 PM50/39-3C90 PM50/39-3C90-E250 PM50/39-3C94-E250
    Part Number PM50/39-3C94 PM50/39-3C90 PM50/39-3C90-E250 PM50/39-3C94-E250
    Manufacturer Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube
    Series - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active
    Core Type PM PM PM PM
    Supplier Device Package PM 50 x 39 PM 50 x 39 PM 50 x 39 PM 50 x 39
    Material 3C94 3C90 3C90 3C94
    Diameter 1.969" (50.00mm) - - -
    Inductance Factor (Al) - 10 µH - 250 nH
    Tolerance - ±25% - ±3%
    Gap - Ungapped Gapped Gapped
    Effective Permeability (µe) - 1800.0 - 45.0
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ - 0.227 - 0.227
    Effective Length (le) mm - 84.0 - 84.0
    Effective Area (Ae) mm² - 370.0 - 370.0
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm² - 280.0 - 280.0
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ - 31000.0 - 31000.0
    Finish Uncoated Uncoated Uncoated Uncoated
    Height 1.535" (39.00mm) 0.768" (19.50mm) - 0.768" (19.50mm)