    Ferroxcube PM114/93-3C90
    Part No.:
    PM114/93-3C90
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Description:
    Ferrite Misc
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    PM
    Supplier Device Package:
    PM 114 x 93
    Material:
    3C90
    Diameter:
    Inductance Factor (Al):
    20 µH
    Tolerance:
    ±25%
    Gap:
    Ungapped
    Effective Permeability (µe):
    1850.0
    Initial Permeability (µi):
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    0.116
    Effective Length (le) mm:
    Effective Area (Ae) mm²:
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    Finish:
    Uncoated
    Height:
    1.831" (46.50mm)
    Length:
    Width:
    1. How to order PM114/93-3C90 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the PM114/93-3C90 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PM114/93-3C90?
    Image PM114/93-3C94 PM114/93-3C90 PM114/93-3C90-E6300 PM114/93-3C92 PM114/93-3C95
    Part Number PM114/93-3C94 PM114/93-3C90 PM114/93-3C90-E6300 PM114/93-3C92 PM114/93-3C95
    Manufacturer Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube
    Series - - - PM114/93 -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Core Type PM PM PM PM PM
    Supplier Device Package PM 114 x 93 PM 114 x 93 PM 114 x 93 PM 114 x 93 PM 114 x 93
    Material 3C94 3C90 3C90 3C92 3C95
    Diameter 4.488" (114.00mm) - - - 4.488" (114.00mm)
    Inductance Factor (Al) - 20 µH 6.3 µH - -
    Tolerance - ±25% ±15% - -
    Gap - Ungapped Gapped Ungapped Ungapped
    Effective Permeability (µe) - 1850.0 580.0 - -
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ - 0.116 0.116 0.116 0.116
    Effective Length (le) mm - 200.0 200.0 200.0 200.0
    Effective Area (Ae) mm² - 1720.0 1720.0 1720.0 1720.0
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm² - 1380.0 1380.0 1380.0 1380.0
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ - 344000.0 344000.0 344000.0 344000.0
    Finish Uncoated Uncoated Uncoated Uncoated Uncoated
    Height 3.661" (93.00mm) 1.831" (46.50mm) 1.831" (46.50mm) 1.831" (46.50mm) 1.831" (46.50mm)
    Length - - - 4.488" (114.00mm) -
    Width - - - 1.732" (44.00mm) -