    Ferroxcube ER23/3.6/13-3C92-S
    Part No.:
    ER23/3.6/13-3C92-S
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedER23/3.6/13-3C92-S.pdf
    Description:
    FERRITE CORE ER 3C92 2PC SET
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    ER
    Supplier Device Package:
    ER 23 x 3.6 x 13
    Material:
    3C92
    Diameter:
    Inductance Factor (Al):
    Tolerance:
    Gap:
    Effective Permeability (µe):
    Initial Permeability (µi):
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    Effective Length (le) mm:
    Effective Area (Ae) mm²:
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    Finish:
    Uncoated
    Height:
    0.142" (3.60mm)
    Length:
    0.913" (23.20mm)
    Width:
    0.492" (12.50mm)
    1. How to order ER23/3.6/13-3C92-S on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the ER23/3.6/13-3C92-S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ER23/3.6/13-3C92-S?
    Manufacturer Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Core Type ER ER ER ER ER
    Material 3C92 3F46 3F4 3C96 3C95
    Diameter - - - - -
    Inductance Factor (Al) - 400 nH 1.85 µH - -
    Tolerance - ±7% ±25% ±25% ±25%
    Gap - Gapped Ungapped Ungapped Ungapped
    Effective Permeability (µe) - 170.0 840.0 1180.0 1880.0
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ - 0.53 0.53 0.53 0.53
    Effective Length (le) mm - 26.6 25.6 26.6 26.6
    Effective Area (Ae) mm² - 50.2 50.2 50.2 50.2
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm² - 50.0 50.0 50.0 50.0
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ - 1340.0 1340.0 1340.0 1340.0
    Finish Uncoated Uncoated Uncoated Uncoated Uncoated
    Height 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm)
    Length 0.913" (23.20mm) 0.913" (23.20mm) 0.913" (23.20mm) 0.913" (23.20mm) 0.913" (23.20mm)
    Width 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm) 0.492" (12.50mm)