    Ferroxcube EQ30-3C92
    Part No.:
    EQ30-3C92
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Description:
    Ferrite Misc
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    Supplier Device Package:
    Material:
    Diameter:
    Inductance Factor (Al):
    Tolerance:
    Gap:
    Effective Permeability (µe):
    Initial Permeability (µi):
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    Effective Length (le) mm:
    Effective Area (Ae) mm²:
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    Finish:
    Height:
    Length:
    Width:
    1. How to order EQ30-3C92 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the EQ30-3C92 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EQ30-3C92?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EQ30-3C92.
    Image EQ30-3C95 EQ30-3C94 EQ30-3C92 EQ30-3C96 EQ30-3F4
    Part Number EQ30-3C95 EQ30-3C94 EQ30-3C92 EQ30-3C96 EQ30-3F4
    Manufacturer Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Core Type EQ EQ - EQ EQ
    Supplier Device Package EQ 30 EQ 30 - EQ 30 EQ 30
    Material 3C95 3C94 - 3C96 3F4
    Diameter - - - - -
    Inductance Factor (Al) - 5.4 µH - - -
    Tolerance - ±25% - - -
    Gap - Ungapped - - -
    Effective Permeability (µe) - 1830.0 - - -
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ - 0.426 - - -
    Effective Length (le) mm - 46.0 - - -
    Effective Area (Ae) mm² - 108.0 - - -
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm² - 95.0 - - -
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ - 4970.0 - - -
    Finish Uncoated Uncoated - Uncoated Uncoated
    Height 0.315" (8.00mm) 0.315" (8.00mm) - 0.315" (8.00mm) 0.315" (8.00mm)
    Length 1.181" (30.00mm) 1.181" (30.00mm) - 1.181" (30.00mm) 1.181" (30.00mm)
    Width 0.787" (20.00mm) 0.787" (20.00mm) - 0.787" (20.00mm) 0.787" (20.00mm)