    Ferroxcube E71/33/32-3C96
    Part No.:
    E71/33/32-3C96
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Description:
    Ferrite Misc
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    Supplier Device Package:
    Material:
    Diameter:
    Inductance Factor (Al):
    Tolerance:
    Gap:
    Effective Permeability (µe):
    Initial Permeability (µi):
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    Effective Length (le) mm:
    Effective Area (Ae) mm²:
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    Finish:
    Height:
    Length:
    Width:
    1. How to order E71/33/32-3C96 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the E71/33/32-3C96 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of E71/33/32-3C96?
    Image E71/33/32-3C94 E71/33/32-3C92 E71/33/32-3C90 E71/33/32-3C96 E71/33/32-3C94-G1000
    Part Number E71/33/32-3C94 E71/33/32-3C92 E71/33/32-3C90 E71/33/32-3C96 E71/33/32-3C94-G1000
    Manufacturer Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Core Type E E E - E
    Supplier Device Package E 71 x 33 x 32 E 71 x 33 x 32 E 71 x 33 x 32 - E 71 x 33 x 32
    Material 3C94 3C92 3C90 - 3C94
    Diameter - - - - -
    Inductance Factor (Al) - - 10.8 µH - -
    Tolerance - - ±25% - -
    Gap - - Ungapped - -
    Effective Permeability (µe) - - 1880.0 - -
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ - - 0.218 - -
    Effective Length (le) mm - - 149.0 - -
    Effective Area (Ae) mm² - - 683.0 - -
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm² - - 676.0 - -
    Finish Uncoated Uncoated Uncoated - Uncoated
    Height 1.307" (33.20mm) 1.307" (33.20mm) 1.307" (33.20mm) - 1.307" (33.20mm)
    Length 2.776" (70.50mm) 2.776" (70.50mm) 2.776" (70.50mm) - 2.776" (70.50mm)
    Width 1.260" (32.00mm) 1.260" (32.00mm) 1.260" (32.00mm) - 1.260" (32.00mm)