    Ferroxcube E64/10/50-3C90-A630-P
    Part No.:
    E64/10/50-3C90-A630-P
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Description:
    FERRITE CORE E 3C90
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    E
    Supplier Device Package:
    E 64 x 10 x 50
    Material:
    3C90
    Diameter:
    Inductance Factor (Al):
    Tolerance:
    Gap:
    Effective Permeability (µe):
    Initial Permeability (µi):
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    Effective Length (le) mm:
    Effective Area (Ae) mm²:
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    Finish:
    Uncoated
    Height:
    0.402" (10.20mm)
    Length:
    2.520" (64.00mm)
    Width:
    2.000" (50.80mm)