    Ferroxcube E18/4/10-3C94
    Part No.:
    E18/4/10-3C94
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedE18/4/10-3C94.pdf
    Description:
    Ferrite Misc
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    E
    Supplier Device Package:
    E 18 x 4 x 10
    Material:
    3C94
    Diameter:
    Inductance Factor (Al):
    3.2 µH
    Tolerance:
    ±25%
    Gap:
    Ungapped
    Effective Permeability (µe):
    1560.0
    Initial Permeability (µi):
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    Effective Length (le) mm:
    24.3
    Effective Area (Ae) mm²:
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    960.0
    Finish:
    Uncoated
    Height:
    0.157" (4.00mm)
    Length:
    0.709" (18.00mm)
    Width:
    0.394" (10.00mm)
    1. How to order E18/4/10-3C94 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the E18/4/10-3C94 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of E18/4/10-3C94?
    Image E18/4/10/R-3C95 E18/4/10/R-3F36 E18/4/10/R-3F46 E18/4/10-3C90 E18/4/10-3C94
    Part Number E18/4/10/R-3C95 E18/4/10/R-3F36 E18/4/10/R-3F46 E18/4/10-3C90 E18/4/10-3C94
    Manufacturer Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Core Type E E E E E
    Supplier Device Package E 18 x 4 x 10 E 18 x 4 x 10 E 18 x 4 x 10 E 18 x 4 x 10 E 18 x 4 x 10
    Material 3C95 3F36 3F46 3C90 3C94
    Diameter - - - - -
    Inductance Factor (Al) - - - - 3.2 µH
    Tolerance - - - - ±25%
    Gap - - - - Ungapped
    Effective Permeability (µe) - - - - 1560.0
    Effective Length (le) mm - - - - 24.3
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ - - - - 960.0
    Finish Uncoated Uncoated Uncoated Uncoated Uncoated
    Height 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm)
    Length 0.709" (18.00mm) 0.709" (18.00mm) 0.709" (18.00mm) 0.709" (18.00mm) 0.709" (18.00mm)
    Width 0.394" (10.00mm) 0.394" (10.00mm) 0.394" (10.00mm) 0.394" (10.00mm) 0.394" (10.00mm)