    Ferroxcube E13/7/4-3C90-A100
    Part No.:
    E13/7/4-3C90-A100
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Description:
    FERRITE CORE E 3C90
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    E
    Supplier Device Package:
    E 13 x 7 x 4
    Material:
    3C90
    Diameter:
    Inductance Factor (Al):
    Tolerance:
    Gap:
    Effective Permeability (µe):
    Initial Permeability (µi):
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    Effective Length (le) mm:
    Effective Area (Ae) mm²:
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    Finish:
    Uncoated
    Height:
    0.256" (6.50mm)
    Length:
    0.496" (12.60mm)
    Width:
    0.146" (3.70mm)
    1. How to order E13/7/4-3C90-A100 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the E13/7/4-3C90-A100 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of E13/7/4-3C90-A100?
    Image E13/7/4-3C94 E13/6/6-3C94 E13/7/4-3C90 E13/7/4-3C90-A100 E13/7/4-3C90-A160
    Part Number E13/7/4-3C94 E13/6/6-3C94 E13/7/4-3C90 E13/7/4-3C90-A100 E13/7/4-3C90-A160
    Manufacturer Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube Ferroxcube
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Core Type E E E E E
    Supplier Device Package E 13 x 7 x 4 E 13 x 6 x 6 E 13 x 7 x 4 E 13 x 7 x 4 E 13 x 7 x 4
    Material 3C94 3C94 3C90 3C90 3C90
    Diameter - - - - -
    Inductance Factor (Al) - - 100 nH - -
    Tolerance - - ±8% - -
    Gap - - Gapped - -
    Effective Permeability (µe) - - 190.0 - -
    Initial Permeability (µi) - - 2300 - -
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ - - 2.39 - -
    Effective Length (le) mm - - 29.7 - -
    Effective Area (Ae) mm² - - 12.4 - -
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm² - - 12.2 - -
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ - - 369.0 - -
    Finish Uncoated Uncoated Uncoated Uncoated Uncoated
    Height 0.256" (6.50mm) 0.224" (5.70mm) 0.256" (6.50mm) 0.256" (6.50mm) 0.256" (6.50mm)
    Length 0.496" (12.60mm) 0.500" (12.70mm) 0.496" (12.60mm) 0.496" (12.60mm) 0.496" (12.60mm)
    Width 0.146" (3.70mm) 0.252" (6.40mm) 0.146" (3.70mm) 0.146" (3.70mm) 0.146" (3.70mm)