    E-T-A ESS31-TC-002-DC24V-1A
    Part No.:
    ESS31-TC-002-DC24V-1A
    Manufacturer:
    E-T-A
    Category:
    Circuit Breakers
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedESS31-TC-002-DC24V-1A.pdf
    Description:
    CIR BRKR SS 1A 24VDC PUSHBUTTON
    Shipping
    Inventory:14
    Manufacturer:
    E-T-A
    Series:
    ESS31-T
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    DIN Rail
    Breaker Type:
    Solid State
    Current Rating (Amps):
    1A
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    30 V
    Actuator Type:
    Pushbutton
    Number of Poles:
    1
    Illumination:
    Green, Orange, Red
    Illumination Voltage (Nominal):
    Approval Agency:
    EN60934, UL1077
    1. How to order ESS31-TC-002-DC24V-1A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the ESS31-TC-002-DC24V-1A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ESS31-TC-002-DC24V-1A?
    Image ESS31-TC-001-DC24V-6A ESS31-TC-002-DC24V-1A ESS31-TC-001-DC24V-10A
    Part Number ESS31-TC-001-DC24V-6A ESS31-TC-002-DC24V-1A ESS31-TC-001-DC24V-10A
    Manufacturer E-T-A E-T-A E-T-A
    Series ESS31-T ESS31-T ESS31-T
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Mounting Type DIN Rail DIN Rail DIN Rail
    Breaker Type Solid State Solid State Solid State
    Current Rating (Amps) 6A 1A 10A
    Voltage Rating - AC - - -
    Voltage Rating - DC 30 V 30 V 30 V