    E-Switch ST141D12
    Part No.:
    ST141D12
    Manufacturer:
    E-Switch
    Category:
    Toggle Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedST141D12.pdf
    Description:
    SWITCH TOGGLE SPST 20A 125V
    Manufacturer:
    E-Switch
    Series:
    ST1, LAMB
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Circuit:
    SPST
    Switch Function:
    On-Off
    Current Rating (Amps):
    20A (AC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Standard Round
    Actuator Length:
    13.46mm
    Illumination:
    Non-Illuminated
    Illumination Type, Color:
    Illumination Voltage (Nominal):
    Termination Style:
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 12.00mm Dia
    Bushing Thread:
    15/32-32
    Ingress Protection:
    Features:
    Operating Temperature:
    0°C ~ 85°C
    1. How to order ST141D12 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the ST141D12 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ST141D12?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ST141D12.
    7.How to contact us to get technical supports, such as ST141D12 pin diagram, ST141D12 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image ST141D12
    Part Number ST141D12
    Manufacturer E-Switch
    Series ST1, LAMB
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Mounting Type Panel Mount
    Circuit SPST
    Switch Function On-Off
    Current Rating (Amps) 20A (AC)
    Voltage Rating - AC 125 V
    Voltage Rating - DC -
    Actuator Type Standard Round
    Actuator Length 13.46mm
    Illumination Non-Illuminated
    Illumination Type, Color -
    Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Panel Cutout Dimensions Circular - 12.00mm Dia
    Bushing Thread 15/32-32
    Ingress Protection -
    Features -
    Operating Temperature 0°C ~ 85°C