    E-Switch RP8101B2M1CEBLKBLKNIL
    Part No.:
    RP8101B2M1CEBLKBLKNIL
    Manufacturer:
    E-Switch
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRP8101B2M1CEBLKBLKNIL.pdf
    Description:
    SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V
    Shipping
    Inventory:382
    Manufacturer:
    E-Switch
    Series:
    RP8100
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Standard
    Circuit:
    SPST-NO
    Switch Function:
    Off-Mom
    Current Rating (Amps):
    125mA (AC), 100mA (DC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    50 V
    Actuator Type:
    Round, Button
    Actuator Marking:
    No Marking
    Color - Actuator/Cap:
    Black
    Illumination Type, Color:
    Illumination Voltage (Nominal):
    Termination Style:
    Solder Lug
    Ingress Protection:
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 13.60mm Dia
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 85°C
    1. How to order RP8101B2M1CEBLKBLKNIL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RP8101B2M1CEBLKBLKNIL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RP8101B2M1CEBLKBLKNIL?
    Image RP8101B2M1CEBLKBLKNIL
    Part Number RP8101B2M1CEBLKBLKNIL
    Manufacturer E-Switch
    Series RP8100
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Mounting Type Panel Mount, Front
    Type Standard
    Circuit SPST-NO
    Switch Function Off-Mom
    Current Rating (Amps) 125mA (AC), 100mA (DC)
    Voltage Rating - AC 125 V
    Voltage Rating - DC 50 V
    Actuator Type Round, Button
    Actuator Marking No Marking
    Color - Actuator/Cap Black
    Illumination Type, Color -
    Termination Style Solder Lug
    Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
    Features -
    Panel Cutout Dimensions Circular - 13.60mm Dia
    Operating Temperature -30°C ~ 85°C