    E-Switch 100AWDP3T2B1M2QE
    Part No.:
    100AWDP3T2B1M2QE
    Manufacturer:
    E-Switch
    Category:
    Toggle Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited100AWDP3T2B1M2QE.pdf
    Description:
    SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
    Manufacturer:
    E-Switch
    Series:
    100A
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Circuit:
    DPDT
    Switch Function:
    On-Off-On
    Current Rating (Amps):
    5A (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    120 V
    Voltage Rating - DC:
    28 V
    Actuator Type:
    Standard Round
    Actuator Length:
    5.08mm
    Illumination:
    Non-Illuminated
    Illumination Type, Color:
    Illumination Voltage (Nominal):
    Termination Style:
    PC Pin
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 6.35mm Dia
    Bushing Thread:
    1/4-40
    Ingress Protection:
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
    Features:
    Epoxy Sealed Terminals
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 85°C
    1. How to order 100AWDP3T2B1M2QE on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 100AWDP3T2B1M2QE price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 100AWDP3T2B1M2QE?
    Image 100AWDP3T2B1M2QEH 100AWDP3T2B1M2QE
    Part Number 100AWDP3T2B1M2QEH 100AWDP3T2B1M2QE
    Manufacturer E-Switch E-Switch
    Series 100A 100A
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Mounting Type Panel Mount Panel Mount
    Circuit DPDT DPDT
    Switch Function On-Off-On On-Off-On
    Current Rating (Amps) 5A (AC/DC) 5A (AC/DC)
    Voltage Rating - AC 120 V 120 V
    Voltage Rating - DC 28 V 28 V
    Actuator Type Standard Round Standard Round
    Actuator Length 5.08mm 5.08mm
    Illumination Non-Illuminated Non-Illuminated
    Illumination Type, Color - -
    Termination Style PC Pin PC Pin
    Panel Cutout Dimensions Circular - 6.35mm Dia Circular - 6.35mm Dia
    Bushing Thread 1/4-40 1/4-40
    Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof IP67 - Dust Tight, Waterproof
    Features Epoxy Sealed Terminals Epoxy Sealed Terminals
    Operating Temperature -30°C ~ 85°C -30°C ~ 85°C