    EPSON TG2016SBN 19.2000M-MCGNEM5
    Part No.:
    TG2016SBN 19.2000M-MCGNEM5
    Manufacturer:
    EPSON
    Category:
    Oscillators
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedTG2016SBN 19.2000M-MCGNEM5.pdf
    Description:
    XTAL OSC VCTCXO 19.2000MHZ SNWV
    Manufacturer:
    EPSON
    Series:
    TG2016SBN
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Base Resonator:
    Crystal
    Type:
    VCTCXO
    Frequency:
    19.2 MHz
    Function:
    Output:
    Sine Wave
    Voltage - Supply:
    2.8V ~ 3.3V
    Frequency Stability:
    ±500ppb
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    1.4mA
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.031" (0.80mm)
    1. How to order TG2016SBN 19.2000M-MCGNEM5 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TG2016SBN 19.2000M-MCGNEM5 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TG2016SBN 19.2000M-MCGNEM5?
    Manufacturer EPSON EPSON EPSON EPSON EPSON
    Package/Case 4-SMD, No Lead 4-SMD, No Lead 4-SMD, No Lead 4-SMD, No Lead 4-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Base Resonator Crystal Crystal Crystal Crystal Crystal
    Type VCTCXO VCTCXO VCTCXO VCTCXO TCXO
    Frequency 19.2 MHz 19.2 MHz 19.2 MHz 19.2 MHz 19.2 MHz
    Function - - - - -
    Output Sine Wave Sine Wave Sine Wave Sine Wave Sine Wave
    Voltage - Supply 2.5V ~ 3.3V 2.8V ~ 3.3V 2.6V ~ 3.3V 1.8V ~ 3.3V 1.8V ~ 3.3V
    Frequency Stability ±500ppb ±500ppb ±500ppb ±500ppb ±500ppb
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Current - Supply (Max) 1.4mA 1.4mA 1.4mA 1.4mA 1.4mA
    Ratings - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm)