    EPSON SG7050CAN 48.000000M-TJGA0
    Part No.:
    SG7050CAN 48.000000M-TJGA0
    Manufacturer:
    EPSON
    Category:
    Oscillators
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSG7050CAN 48.000000M-TJGA0.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 48.0000MHZ CMOS SMD
    Manufacturer:
    EPSON
    Series:
    SG7050CAN
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Base Resonator:
    Crystal
    Type:
    XO (Standard)
    Frequency:
    48 MHz
    Function:
    Standby (Power Down)
    Output:
    CMOS
    Voltage - Supply:
    1.8V ~ 3.3V
    Frequency Stability:
    ±50ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    2.6mA
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.059" (1.50mm)
    1. How to order SG7050CAN 48.000000M-TJGA0 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SG7050CAN 48.000000M-TJGA0 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SG7050CAN 48.000000M-TJGA0?
    Manufacturer EPSON EPSON EPSON EPSON EPSON
    Package/Case 4-SMD, No Lead 4-SMD, No Lead 4-SMD, No Lead 4-SMD, No Lead 4-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Base Resonator Crystal Crystal Crystal Crystal Crystal
    Type XO (Standard) XO (Standard) XO (Standard) XO (Standard) XO (Standard)
    Frequency 48 MHz 48 MHz 48 MHz 48 MHz 48 MHz
    Output CMOS CMOS CMOS CMOS CMOS
    Voltage - Supply 1.6V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.3V 1.8V ~ 3.3V 1.8V ~ 3.3V 1.8V ~ 3.3V
    Frequency Stability ±50ppm ±50ppm ±50ppm ±25ppm ±25ppm
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 105°C -20°C ~ 70°C -20°C ~ 70°C
    Current - Supply (Max) 3mA 2.6mA 2.6mA 2.6mA 2.6mA
    Ratings - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package 4-VDFN (3.2x2.5) - 4-VDFN (3.2x2.5) - -
    Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) 0.055" (1.40mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm)