    EPSON SG3225CAN 40.0000M-TJGA3
    Part No.:
    SG3225CAN 40.0000M-TJGA3
    Manufacturer:
    EPSON
    Category:
    Oscillators
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSG3225CAN 40.0000M-TJGA3.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 40.0000MHZ CMOS SMD
    Shipping
    Inventory:202
    Manufacturer:
    EPSON
    Series:
    SG3225CAN
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Base Resonator:
    Crystal
    Type:
    XO (Standard)
    Frequency:
    40 MHz
    Function:
    Enable/Disable
    Output:
    CMOS
    Voltage - Supply:
    1.6V ~ 3.63V
    Frequency Stability:
    ±50ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    2.2mA
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.047" (1.20mm)
    1. How to order SG3225CAN 40.0000M-TJGA3 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SG3225CAN 40.0000M-TJGA3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SG3225CAN 40.0000M-TJGA3?
    Image SG3225CAN 40.0000M-TJGA3 SG3225CAN 40.0000M-TJGA6 SG3225CAN 40.0000M-TJGAB
    Part Number SG3225CAN 40.0000M-TJGA3 SG3225CAN 40.0000M-TJGA6 SG3225CAN 40.0000M-TJGAB
    Manufacturer EPSON EPSON EPSON
    Package/Case 4-SMD, No Lead 4-SMD, No Lead 4-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Strip
    Product Status Active Active Active
    Base Resonator Crystal Crystal Crystal
    Type XO (Standard) XO (Standard) XO (Standard)
    Frequency 40 MHz 40 MHz 40 MHz
    Function Enable/Disable Standby (Power Down) Enable/Disable
    Output CMOS CMOS CMOS
    Voltage - Supply 1.6V ~ 3.63V 1.8V ~ 3.3V 1.6V ~ 3.63V
    Frequency Stability ±50ppm ±50ppm ±50ppm
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Current - Supply (Max) 2.2mA 2.2mA 2.2mA
    Ratings - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package 4-VDFN (3.2x2.5) 4-VDFN (3.2x2.5) 4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm)