    EPCOS - TDK Electronics B43564A5108M000
    Part No.:
    B43564A5108M000
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedB43564A5108M000.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
    Shipping
    Inventory:91
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case:
    Series:
    B43564
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    1000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    450 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    140mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp.:
    15000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    5.4 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    130 mOhms
    Lead Spacing:
    0.874" (22.20mm)
    Size / Dimension:
    2.032" Dia (51.60mm)
    Height - Seated (Max):
    4.161" (105.70mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    1. How to order B43564A5108M000 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the B43564A5108M000 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B43564A5108M000?
    Image B43564A5108M000
    Part Number B43564A5108M000
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case
    Series B43564
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Capacitance 1000 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 450 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 140mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 5.4 A @ 100 Hz
    Impedance 130 mOhms
    Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
    Size / Dimension 2.032" Dia (51.60mm)
    Height - Seated (Max) 4.161" (105.70mm)