    EPCOS - TDK Electronics B43504A5157M000
    Part No.:
    B43504A5157M000
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedB43504A5157M000.pdf
    Description:
    CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP TH
    Shipping
    Inventory:787
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case:
    Series:
    B43504
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    150 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    450 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    900mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp.:
    3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    890 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    1.07 Ohms
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.654" (42.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order B43504A5157M000 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the B43504A5157M000 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B43504A5157M000?
    Image B43504A5157M000
    Part Number B43504A5157M000
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case
    Series B43504
    Packaging Bulk
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 150 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 450 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 890 mA @ 100 Hz
    Impedance 1.07 Ohms
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)