    EPCOS - TDK Electronics B41505A8338M000
    Part No.:
    B41505A8338M000
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedB41505A8338M000.pdf
    Description:
    CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP TH
    Shipping
    Inventory:109
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case:
    Series:
    B41505
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    3300 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    53mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.3 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    56 mOhms
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.654" (42.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order B41505A8338M000 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the B41505A8338M000 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B41505A8338M000?
    Image B41505A8338M000
    Part Number B41505A8338M000
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case
    Series B41505
    Packaging Bulk
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 3300 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 53mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 2.3 A @ 100 Hz
    Impedance 56 mOhms
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)