    EPCOS - TDK Electronics B32676E6475K000
    Part No.:
    B32676E6475K000
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedB32676E6475K000.pdf
    Description:
    CAP FILM 4.7UF 10% 630VDC RADIAL
    Shipping
    Inventory:973
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    1.654" L x 0.709" W (42.00mm x 18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.280" (32.50mm)
    Lead Spacing:
    1.476" (37.50mm)
    Applications:
    DC Link, DC Filtering
    Ratings:
    Features:
    Long Life
    1. How to order B32676E6475K000 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the B32676E6475K000 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B32676E6475K000?
    Image B32676E6475K000
    Part Number B32676E6475K000
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case Radial
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC -
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.654" L x 0.709" W (42.00mm x 18.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 1.476" (37.50mm)