    EPCOS - TDK Electronics B32653A4474K189
    Part No.:
    B32653A4474K189
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedB32653A4474K189.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC RAD
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    200V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.650" (16.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Applications:
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    1. How to order B32653A4474K189 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the B32653A4474K189 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B32653A4474K189?
    Image B32653A4474K189
    Part Number B32653A4474K189
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 200V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm)