    EPCOS - TDK Electronics B32529C1154J289
    Part No.:
    B32529C1154J289
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedB32529C1154J289.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.15 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Dielectric Material:
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.118" W (7.20mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.256" (6.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Applications:
    Automotive; EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    1. How to order B32529C1154J289 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the B32529C1154J289 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B32529C1154J289?
    Image B32529C1154J289
    Part Number B32529C1154J289
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.15 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.283" L x 0.118" W (7.20mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)