    EPCOS - TDK Electronics B32529C0473K189
    Part No.:
    B32529C0473K189
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedB32529C0473K189.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.047UF 10% 63VDC RAD
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    40V
    Voltage Rating - DC:
    63V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.098" W (7.30mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.256" (6.50mm)
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Features:
    1. How to order B32529C0473K189 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the B32529C0473K189 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B32529C0473K189?
    Image B32529C0473K189
    Part Number B32529C0473K189
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 40V
    Voltage Rating - DC 63V
    Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.287" L x 0.098" W (7.30mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)