    EPCOS - TDK Electronics B32529C0102J289
    Part No.:
    B32529C0102J289
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedB32529C0102J289.pdf
    Description:
    CAP FILM 1000PF 5% 63VDC RADIAL
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    40V
    Voltage Rating - DC:
    63V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.256" (6.50mm)
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Features:
    1. How to order B32529C0102J289 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the B32529C0102J289 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B32529C0102J289?
    Image B32529C0102J289
    Part Number B32529C0102J289
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case Radial
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 40V
    Voltage Rating - DC 63V
    Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)