    Egis Mobile Electric 4704-100B
    Part No.:
    4704-100B
    Manufacturer:
    Egis Mobile Electric
    Category:
    Circuit Breakers
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited4704-100B.pdf
    Description:
    Circuit Breaker, 87 Series, 100
    Shipping
    Inventory:10
    Manufacturer:
    Egis Mobile Electric
    Series:
    87
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Breaker Type:
    Thermal
    Current Rating (Amps):
    100A
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    48 V
    Actuator Type:
    Manual Reset
    Number of Poles:
    1
    Illumination:
    None
    Illumination Voltage (Nominal):
    Approval Agency:
    ABYC-E11, IP66, SAE J1171, SAE J553
    1. How to order 4704-100B on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 4704-100B price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 4704-100B?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 4704-100B.
    Image 4704-050B 4704-100B 4704-070B 4704-080B 4704-030B
    Part Number 4704-050B 4704-100B 4704-070B 4704-080B 4704-030B
    Series 87 87 87 87 87
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Breaker Type Thermal Thermal Thermal Thermal Thermal
    Current Rating (Amps) 50A 100A 70A 80A 30A
    Voltage Rating - AC - - - - -
    Voltage Rating - DC 48 V 48 V 48 V 48 V 48 V