    Eaton - Electronics Division S500-800-R
    Part No.:
    S500-800-R
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedS500-800-R.pdf
    Description:
    FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Package/Case:
    Series:
    S500
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps):
    800 mA
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    35A
    Melting I²t:
    0.67
    Approval Agency:
    BSI, CCC, CSA, cURus, IMQ, SEMKO, VDE
    Operating Temperature:
    Color:
    Size / Dimension:
    0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
    1. How to order S500-800-R on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the S500-800-R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of S500-800-R?
    Image S500-800-R S500-4-R S500-630-R S500-315-R S500-80-R
    Part Number S500-800-R S500-4-R S500-630-R S500-315-R S500-80-R
    Package/Case
    Series S500 S500 S500 S500 S500
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder
    Fuse Type Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps) 800 mA 4 A 630 mA 315 mA 80 mA
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC - - - - -
    Response Time Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A 40A 35A 35A 35A
    Melting I²t 0.67 22.0 0.35 0.58 0.0012
    Color - - - - -
    Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)