    Eaton - Electronics Division MOV20V350Y-AP
    Part No.:
    MOV20V350Y-AP
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 20mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMOV20V350Y-AP.pdf
    Description:
    VARISTOR 560V 6.5KA DISC 20MM
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    MOV
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    350 V
    Maximum DC Volts:
    460 V
    Varistor Voltage (Min):
    504 V
    Varistor Voltage (Typ):
    560 V
    Varistor Voltage (Max):
    616 V
    Current - Surge:
    6.5 kA
    Energy:
    215J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    710 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order MOV20V350Y-AP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MOV20V350Y-AP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MOV20V350Y-AP?
    Image MOV20V350Y MOV20V350Y-AP
    Part Number MOV20V350Y MOV20V350Y-AP
    Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
    Package / Case Disc 20mm Disc 20mm
    Series MOV MOV
    Packaging Bag Tape & Box (TB)
    Product Status Active Active
    Maximum AC Volts 350 V 350 V
    Maximum DC Volts 460 V 460 V
    Varistor Voltage (Min) 504 V 504 V
    Varistor Voltage (Typ) 560 V 560 V
    Varistor Voltage (Max) 616 V 616 V
    Current - Surge 6.5 kA 6.5 kA
    Energy 215J 215J
    Number of Circuits 1 1
    Capacitance @ Frequency 710 pF @ 1 kHz 710 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) -40°C ~ 125°C (TA)