    Eaton - Electronics Division EFPLS63J224C042LH
    Part No.:
    EFPLS63J224C042LH
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedEFPLS63J224C042LH.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RAD
    Shipping
    Inventory:372
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    8.5 mOhms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.768" (19.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Applications:
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order EFPLS63J224C042LH on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the EFPLS63J224C042LH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EFPLS63J224C042LH?
    Image EFPLS63J224C042LH
    Part Number EFPLS63J224C042LH
    Manufacturer Eaton - Electronics Division
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC -
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 8.5 mOhms
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.768" (19.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm)