    Eaton - Electronics Division EFDKS70K305D032LH
    Part No.:
    EFDKS70K305D032LH
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedEFDKS70K305D032LH.pdf
    Description:
    CAP FILM 3UF 10% 700VDC RAD
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    3 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    700V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.819" (20.80mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    1.083" (27.50mm)
    Applications:
    DC Link, DC Filtering
    Ratings:
    Features:
    1. How to order EFDKS70K305D032LH on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the EFDKS70K305D032LH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EFDKS70K305D032LH?
    Image EFDKS70K305D032LH
    Part Number EFDKS70K305D032LH
    Manufacturer Eaton - Electronics Division
    Package/Case Radial
    Capacitance 3 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC -
    Voltage Rating - DC 700V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.819" (20.80mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 1.083" (27.50mm)