    Eaton - Electronics Division EFDKA90K805D134BH
    Part No.:
    EFDKA90K805D134BH
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedEFDKA90K805D134BH.pdf
    Description:
    CAP FILM 8UF 10% 900VDC RAD
    Shipping
    Inventory:351
    Capacitance:
    8 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    900V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    9 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.488" (37.80mm)
    Lead Spacing:
    1.083" (27.50mm)
    Features:
    1. How to order EFDKA90K805D134BH on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the EFDKA90K805D134BH price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EFDKA90K805D134BH?
    Image EFDKA90K805D134BH
    Part Number EFDKA90K805D134BH
    Manufacturer Eaton - Electronics Division
    Package/Case Radial - 4 Leads
    Capacitance 8 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC -
    Voltage Rating - DC 900V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 9 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.488" (37.80mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 1.083" (27.50mm)