    Eaton - Electronics Division EFDKA80K905D122LH
    Part No.:
    EFDKA80K905D122LH
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedEFDKA80K905D122LH.pdf
    Description:
    CAP FILM 9UF 10% 800VDC RAD
    Shipping
    Inventory:426
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    9 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    800V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    10.2 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.331" (33.80mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    1.083" (27.50mm)
    Applications:
    Automotive; DC Link, DC Filtering
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    1. How to order EFDKA80K905D122LH on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the EFDKA80K905D122LH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EFDKA80K905D122LH?
    Image EFDKA80K905D122LH
    Part Number EFDKA80K905D122LH
    Manufacturer Eaton - Electronics Division
    Package/Case Radial
    Capacitance 9 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC -
    Voltage Rating - DC 800V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 10.2 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.331" (33.80mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 1.083" (27.50mm)