    Eaton - Electronics Division 6KPE30CAH
    Part No.:
    6KPE30CAH
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    Axial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited6KPE30CAH.pdf
    Description:
    TVS DIODE 30VWM 48.4VC BI
    Shipping
    Inventory:260
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Package/Case:
    Axial
    Series:
    6KPExxH
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    30V
    Voltage - Breakdown (Min):
    33.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    48.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    136.4A
    Power - Peak Pulse:
    6600W (6.6kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    Telecom
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    1. How to order 6KPE30CAH on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 6KPE30CAH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 6KPE30CAH?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 6KPE30CAH.
    Image 6KPE30CAH
    Part Number 6KPE30CAH
    Manufacturer Eaton - Electronics Division
    Package/Case Axial
    Series 6KPExxH
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels -
    Bidirectional Channels 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V
    Voltage - Breakdown (Min) 33.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 48.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 136.4A
    Power - Peak Pulse 6600W (6.6kW)
    Power Line Protection No
    Applications Telecom
    Capacitance @ Frequency -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)